Obdrapany problem

Obdrapany problem

17.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Wielu właścicieli kotów narzeka, na swoje koty, które nagminnie niszczą ich meble. Takie zachowanie nie wynika z wyjątkowo złośliwej natury kotów czy też nudnego trybu życia. Drapanie leży w naturze kotów, gdyż w ten właśnie sposób w przyrodzie znaczyły one swój teren. Koty drapiąc pozostawiają swój zapach za pomocą gruczołów znajdujących się w łapach, oraz dodatkowo ostrzą pazury. Nie należy jednak załamywać rąk i spisywać na straty ulubiony fotel czy zasłonę.

To, że kot lubi drapać, nie oznacza wcale, że musi drapać co chce. Właściciel może sprawić, że inny obiekt stanie się bardziej atrakcyjny, niż domowe meble. W tym celu należy znaleźć dobry sklep zoologiczny i zakupić w nim drapak dla kota. Wybór w śród drapaków jest ogromny. W dobrym sklepie zoologicznym znajdzie się coś na każdą kieszeń i nawet najbardziej wybredny kot z pewnością znajdzie sobie coś dla siebie. Jeśli chodzi o wybór drapaka dla kota, to oczywiście możemy wziąć pod uwagę własne poczucie estetyki i wybrać taki, który nam się będzie najbardziej podobał. Najlepiej jednak, zanim wybierzemy się do sklepu zoologicznego, poobserwujmy naszego pupila. Jeśli kot preferuje drapanie zasłonek lub pionowych części mebli, to powinniśmy szukać drapaka o pionowej konstrukcji, najlepiej wielopoziomowej, po której kiciuś będzie mógł się również wspinać.

Gdy nasz podopieczny lubuje się w drapaniu dywanów, wykładzin, powinniśmy znaleźć drapak, płaski, najlepiej wykonany z podobnego materiału co wykładzina. Gdy już mamy wymarzony przez naszego kota drapak, zabieramy go do domu. Powstaje pytanie gdzie, taki drapaczek postawić. Odpowiedź zna nasz kot! Należy sprawdzić gdzie stopień zniszczeń jest największy i tam postawić drapak. W ten sposób szybciej przekonamy kota do nowego drapaka a im szybciej nasz pupil odkryje, do czego służy jego nowy mebelek, tym mniejsze będą straty w naszych meblach. Można też sprawić, żeby drapak był dla kota bardziej atrakcyjny niż miejsca gdzie dotychczas ostrzył pazurki. Najprostszym sposobem jest kupienie w sklepie zoologicznym kocimiętki lub spreju zawierającego wyciąg z tej rośliny. Nowy drapak nacieramy lub spryskujemy specyfikiem i z zadowoleniem patrzymy jak nasz kot zaczyna za nim szaleć. W oduczeniu kota drapania mebli pomocne mogą być również środki odstraszające dla zwierząt. Podrapany mebel, który zostanie spryskany takim środkiem staje się nieatrakcyjny dla kota.