Wyposażenie magazynów

Wyposażenie magazynów

16.12.2020 Off By Adam Zilinsky

Wyposażenie magazynu istotnie wypływa na szybkość przepływu materiałów, a także poziom efektywności. Kluczową kwestią w składowaniu magazynu stanowią regały oraz urządzenia, dzięki którym odbywa się wyładunek oraz załadunek towarów.

Prawidłowo zorganizowany magazyn umożliwia bezpieczne składowanie towarów, bez utraty ich właściwości. W zależności od rodzaju towaru, jego opakowania, wielkości oraz sposobu transportu wybieramy odpowiednie regały magazynowe. Regały półkowe są klasyczną formą regałów, na których produkty składowane są w różnego rodzaju opakowaniach jednostkowych albo zbiorczych ręcznie lub za pomocą wózków widłowych. Zazwyczaj znajdują się w małych magazynach, gdzie składuje się wiele różnego asortymentu w niewielkich ilościach. W różnego rodzaju magazynach najbardziej popularne są regały paletowe na które można umieścić jednostki ładunkowe o znormalizowanych wymiarach. Innym rodzajem regałów paletowych są regały wjezdne, na które można wjechać z wózkiem widłowym w głąb palety. Przestrzeń magazynową bardzo efektywnie wykorzystują regały przepływowe, które posiadają na całej kondygnacji przenośniki wałkowe i krążkowe zamiast klasycznych półek. Towary przetaczają się dzięki sile grawitacji.
Podstawowym urządzeniem do wyładunku i załadunku towaru w magazynie są wózki widłowe. Przystosowane są do przewozu materiałów różnego typu o sporym ciężarze. W zależności od typu wyróżniamy wózki: paletowe, podnośnikowe, platformowe, taczkowe oraz wysokiego składowania.