Wybór parkietów

Wybór parkietów

17.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Wybór parkietu do domu lub mieszkania to bardzo trudna decyzja. Należy rozważyć wiele elementów, które mogą wpłynąć na to jakiego wyboru dokonać. Oczywiście – najbardziej istotne jest dobranie parkietu pasującego do wystroju i stylistyki wnętrza.

Jednak w wielu wypadkach warto rozważyć jednak mniej ważne czynniki – jak choćby twardość drewna, współczynnik skurczu objętościowego czy podatność danego gatunku drewna na proces łódkowania parkietu. Różnice pomiędzy drewnem krajowym, europejskim i egzotycznym są bardzo istotne. Przede wszystkim jest to różnica w przekroju drewna oraz jego barwie, jednak można ją delikatnie korygować poprzez zastosowanie odpowiedniego lakieru.

Na przykład kilka firm z Krakowa oferuje konsultacje z fachowcem, który doradzi jaki parkiet będzie najbardziej odpowiedni. Parkiet z drewna krajowego to najpopularniejsza podłoga drewniana. Mnogość krajowych odmian pozwala na dobieranie gatunku drewna względem jego późniejszego zastosowania. Parkiety z krajowego drewna miękkiego stosuje się w tych pomieszczeniach, w których nasilenie ruchu jest nieduże. Są to np. sypialnie, garderoby, gabinety.

Natomiast drewno miękkie jest popularne w pomieszczeniach gdzie nasilenie ruchu jest bardzo duże, przykładowo: salony, korytarze, przedpokoje, pomieszczenia przechodnie. Można wybierać pomiędzy drewnem litym, a drewnem klejonym warstwowo. To drugie rozwiązanie pozwala na pewne oszczędności, jednak niesie ze sobą konsekwencje. Warstwa wysokiej jakości drewna jest dużo niższa niż w przypadku pełnej, litej klepki parkietowej. W przypadku dużej eksploatacji parkietu podczas jego renowacji poprzez np. cyklinowanie część parkietu zostaje zeszlifowana. Gdy nasz parkiet jest klejony warstwowo ilość jego renowacji poprzez cyklinowanie spada, ponieważ warstwa drewna o wysokiej jakości jest dużo cieńsza.