Tworzenie szklanych bombek

Tworzenie szklanych bombek

17.12.2020 0 By Adam Zilinsky

W kwietniu lub w marcu (zależnie od roku) przed Świętami Wielkanocnymi lub przed Świętem Bożego Narodzenia wszyscy kupujemy do domów i mieszkań dekoracje. Są to albo popularne ozdoby na choinkę czy też przed Wielkanocą – pisanki. Sklepy są przepełnione zazwyczaj tanim – dosłownie – dziadostwem i tandetą, której koszt wytworzenia w Chinach wynosi 1-3zł, ale czasami trafiają się przepiękne wyjątki od tej reguły – naprawdę perły, godne uwagi i obejrzenia.

Nikt, kogo spotkałem, nie myślał jak faktycznie powstaje taka szklana ozdoba, jak szklany bałwanek czy zajączek. Albo dekoracje wielkanocne przypominające, lub wyglądające dokładnie jak jajka wielkanocne. W tym artykule spróbuję Wam to krótko opisać. Podstawowym elementem jest wybór kształtu, jaki musi mieć szkło do dalszej produkcji i zdobienia dekoracji. O ile wybieramy wzór standardowy (bombka okrągła czy jajo) to taką ozdobę tworzy się z rozgrzanej tafli szkła, które przez tzw „dmuchacza” jest ręcznie kształtowane za sprawą tylko jego rąk! Podgrzewa szkło do ogromnej temperatury i formuje pożądany kształt. Wymaga to oczywiście ogromnego talentu i doświadczenia, zwłaszcza kiedy trzeba wydmuchać jajka (ponieważ nie jest okrągła tylko kształt jest wydłużony, jak na zdjęciach po lewej stronie) – bez dwóch zdań najtrudniejszy typ, model szklanej ozdoby do wydmuchania. Jeśli zaprojektowany model jest bardzo skomplikowany i wygląda jak samochodzik, biedronka, wielbłąd – wówczas pierwszym i najważniejszym etapem jest wymyślenie i zaprojektowanie formy przez grafika. Forma taka jest formowana w żelazie i dopiero na bazie tej odlanej żelaznej formy dmuchacz zaczyna tworzenie docelowej bombki.

Procedura ta, ten cały proces tworzenia, jest więc jak mam nadzieję widać, o wiele, wiele bardziej trudny do realizacji niż w przypadku zwykłej okrągłej bombki. Ostatnim krokiem przed pakowaniem dekoracji w odpowiednie opakowanie, jest stworzenie określonego wzoru już na samej wydmuchanej bombce. Jeżeli nie mamy do czynienia z tandetą, to każdy model przygotowuje również ręcznie na ozdobie specjalnie przygotowana do tego celu osoba przy użyciu specjalnych farb służących do malowania na szkle. Czasami trzeba „stracić” wiele uformowanych bombek, by otrzymać porządany wzór. W momencie, gdy mamy wzór – to taka dekoracja idzie do masowego tworzenia, więc na bazie zaprojektowanego wzoru kolejne dekoratorki powielają daną dekorację. Zwróćcie też uwagę, że bombka nie tylko może mieć zastosowanie na Boże Narodzenie. Weźmy takie ręcznie dekorowane szklane serce z dedykacją to na pewno jest też doskonały prezent na Walentynki dla bliskiej nam osoby.