Spawanie TIG – materiały dodatkowe

Spawanie TIG – materiały dodatkowe

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Spawanie metodą TIG jest to wzór łączenia materiałów, w jakim łuk elektryczny wytwarzany jest za sprawą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego.
Fundamentalną zaletą tej metody może być to, iż jest uniwersalna, a więc udaje się nią spawać niemal wszystkie metale oraz stopy, w każdej pozycji. Jej uniwersalizm oznacza też, że mamy ewentualność spawania cienkich materiałów, nawet tych o grubości pół milimetra. Co więcej, zapewne nie powinniśmy narzekać na złą kondycję jak i czystość spoiny. Następne walory pracy za pomocą spawarki TIG to: prosta kontrola nad jeziorkiem spawalniczym, skalą ciepła a także artykułu dodatkowego; całkowity brak rozprysku ciekłego metalu, prostota manualnego opanowania produkcji przez spawacza, a także funkcja mechaniki i zautomatyzowania metody.Pisząc o walorach musimy pamiętać też o minusach, które metoda spawania TIG ma. Naczelne zarzuty specjalistów to: mała szybkość spawania, oraz niewielka efektywność spawania,szczególnie przy masywniejszych artykułach. Na dodatek spawając tą techniką musimy wziąć pod uwagę to, iż praca jonizatora, który służy do zajarzenia łuku spawalniczego, może być źródłem zakłóceń pracy pozostałych przyrządów elektronicznych.

Jeśli zdecydujemy się pracować metodą TIG oraz chcemy, aby efekt naszej pracy był satysfakcjonujący zalecamy rozsądnie dopasować nie jedynie solidny okaz spawarki TIG, ale również materiały dodatkowe. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na uchwyt spawalniczy TIG, jaki nie zawsze jest w komplecie z urządzeniem. Wiele razy potrzeba dokupić go osobno. Wtedy mamy wpływ na dobór długości przewodu, która waha się w zakresie od 4m do 8m. Parametry uchwytu, czyli prąd maksymalny w danym cyklu pracy, powinien zgadzać się z parametrami urządzenia. Zwykle uchwyty do około 250A są chłodzone gazem, natomiast większe chłodzone cieczą. Uchwyty spawalnicze produkowane są w rozmaitych formach w zależności od na przykład dostępności do złącza.Kolejne materiały dodatkowe w trakcie spawania TIG to: elektroda wolframowa, spoiwo, a także gaz osłonowy, jaki dostarczany jest w butlach pod wysokim ciśnieniem. Gazy osłonowe możemy nabyć w punktach sprzedaży gazów technicznych. Jeżeli chodzi o przewód masowy trzeba sprawdzić – tak jak w przypadku uchwytu spawalniczego – czy dodawany jest w zestawie ze spawarką czy potrzeba dokupić osobno. Jeśli osobno to mamy wpływ na typ długości przewodu. Przekrój przewodu podawany w mm2 powinien być dobrany odpowiednio do najwyższego natężenia energii. I ostatnie 3 dodatki do naszej spawarki TIG to: reduktor gazu który przykręca się standardowym gwintem do butli z gazem; chłodnica cieczy niezbędna jeśli wybraliśmy uchwyt chłodzony cieczą, oraz przewód z uchwytem elektrodowym MMA , który musimy dokupić kiedy planujemy użyć spawarkę TIG do spawania elektrodami otulonymi.