Spawanie MIG MAG – sposoby przenoszenia ciekłego metalu

Spawarka MIG MAG jak jak i metoda spajania za jej pomocą należą do jednej z najpopularniejszych w spawalnictwie. Rozsądnie jest dlatego posiadać choć podstawową wiedzę na jej temat, żeby uniknąć kłopotów podczas produkcji, jak i zrobić odpowiadające nam spoiwo.

 

 

Podczas metody MIG MAG stopiony metal elektrody przepływa do jeziorka spawalniczego w zróżnicowany sposób, który zależny jest między innymi od gęstości energii elektrycznej, mocy łuku jak i rodzaju gazu osłonowego. Udaje się wyszczególnić trzy schematy przenoszenia ciekłego metalu, czyli: zwarciowy (lub kroplowy) o zakresie natężenia energii elektrycznej spawania 50 do 180 A, przejściowy (mieszany) o zakresie wynoszącym 250 – 500 A i natryskowy (bezzwarciowy) z natężeniem prądu spawania wynoszącym 250 do 500 A.

W trakcie pierwszego, czyli zwarciowego sposobu ciekły metal przenosi się do jeziorka spawalniczego w wyniku wszelkiego kontaktu kropli metalu wraz z jeziorkiem spawalniczym. Tego typu łuk używa się w toku spawania materiałów o cienkiej grubości wynoszącej 1-3 mm, a także przy niskich wartościach mocy prądu, wykonując przy tym ściegi przetopowe. Pozytywem wytwórczości łukiem zwarciowym będzie nieduży rozprysk metalu jak i rzetelne kształtowanie spoiny oraz uniknięcie nadmiernego przetopu. Praca krótkim łukiem zwarciowym poleca się szczególnie w trakcie pracy w pozycjach przymusowych (do jakich spawarka MIG MAG sprawdza się doskonale), z uwagi na małe rozmiary jeziorka spawalniczego. Należy jednak zwrócić uwagę na rozmiar wolnego wylotu drutu. Nazbyt duża jego długość, w toku spawania w pozycjach wymuszonych (a do takich należy np. pozycja pułapowa i pionowa) i niskim natężeniu energii spawania, może wytworzyć tak zwane strzelanie łuku i robienie się zbyt dużej liczby odprysków jak i niewielkiej głębokości wtopu. Jeżeli spawarka MIG spawa łukiem przejściowym, ciekły metal przechodzi do jeziorka spawalniczego w sposób mieszany, zatem w postaci zarówno kropelkowej jak także natryskowej. Łuk przejściowy tworzy się z wykorzystaniem wyższych natężeń prądu spawania niż w wypadku zwarciowego i stosuje się go dla artykułów o grubości 3 do 6 mm. W przypadku gdy przekroczymy krytyczną wartości natężenia prądu pracy, powstaje tzw. łuk natryskowy. Ze względu na wysokie wartości natężenia krytycznego łuk natryskowy używa się w celu spajania grubych towarów. Stosowanie gazów osłonowych o zawartości argonu, obniża krytyczną wartość natężenia energii spawania. W łuku natryskowym ciekły metal przemieszcza się do jeziorka spawalniczego w sposób bezzwarciowy, w postaci drobnych kropel. Co się tyczy pozycji spawania, najkorzystniejsza jest podolna oraz naboczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *