Spawanie MIG MAG – sposoby przenoszenia ciekłego metalu

Spawarka MIG MAG jak jak i metoda spajania za jej pomocą należą do jednej z najpopularniejszych w spawalnictwie. Rozsądnie jest dlatego posiadać choć podstawową wiedzę na jej temat, żeby uniknąć kłopotów podczas produkcji, jak i zrobić odpowiadające nam spoiwo.

 

 

Podczas metody MIG MAG stopiony metal elektrody przepływa do jeziorka spawalniczego w zróżnicowany sposób, który zależny jest między innymi od gęstości energii elektrycznej, mocy łuku jak i rodzaju gazu osłonowego. Udaje się wyszczególnić trzy schematy przenoszenia ciekłego metalu, czyli: zwarciowy (lub kroplowy) o zakresie natężenia energii elektrycznej spawania 50 do 180 A, przejściowy (mieszany) o zakresie wynoszącym 250 – 500 A i natryskowy (bezzwarciowy) z natężeniem prądu spawania wynoszącym 250 do 500 A.

 

W trakcie pierwszego, czyli zwarciowego sposobu ciekły metal przenosi się do jeziorka spawalniczego w wyniku wszelkiego kontaktu kropli metalu wraz z jeziorkiem spawalniczym. Tego typu łuk używa się w toku spawania materiałów o cienkiej grubości wynoszącej 1-3 mm, a także przy niskich wartościach mocy prądu, wykonując przy tym ściegi przetopowe. Pozytywem wytwórczości łukiem zwarciowym będzie nieduży rozprysk metalu jak i rzetelne kształtowanie spoiny oraz uniknięcie nadmiernego przetopu. Praca krótkim łukiem zwarciowym poleca się szczególnie w trakcie pracy w pozycjach przymusowych (do jakich spawarka MIG MAG sprawdza się doskonale), z uwagi na małe rozmiary jeziorka spawalniczego. Należy jednak zwrócić uwagę na rozmiar wolnego wylotu drutu. Nazbyt duża jego długość, w toku spawania w pozycjach wymuszonych (a do takich należy np. pozycja pułapowa i pionowa) i niskim natężeniu energii spawania, może wytworzyć tak zwane strzelanie łuku i robienie się zbyt dużej liczby odprysków jak i niewielkiej głębokości wtopu. Jeżeli spawarka MIG spawa łukiem przejściowym, ciekły metal przechodzi do jeziorka spawalniczego w sposób mieszany, zatem w postaci zarówno kropelkowej jak także natryskowej. Łuk przejściowy tworzy się z wykorzystaniem wyższych natężeń prądu spawania niż w wypadku zwarciowego i stosuje się go dla artykułów o grubości 3 do 6 mm. W przypadku gdy przekroczymy krytyczną wartości natężenia prądu pracy, powstaje tzw. łuk natryskowy. Ze względu na wysokie wartości natężenia krytycznego łuk natryskowy używa się w celu spajania grubych towarów. Stosowanie gazów osłonowych o zawartości argonu, obniża krytyczną wartość natężenia energii spawania. W łuku natryskowym ciekły metal przemieszcza się do jeziorka spawalniczego w sposób bezzwarciowy, w postaci drobnych kropel. Co się tyczy pozycji spawania, najkorzystniejsza jest podolna oraz naboczna.

Różne rodzaje spawarek

Hobbyści oraz fachowcy do własnej produkcji mają obowiązek wykorzystywać innego rodzaju narzędzia elektryczne. Do tego rodzaju sprzętu zaliczają się spawarki. Jest to sprzęt, które sprawdza się w licznych sprawach np. naprawić płot wokół domu, wykonać zadaszenie nad garażem czy też tarasem lub też pospawać tłumiki auta.

 

 

Właściwie każdy kto stanął przed koniecznością dokonania wyboru spawarki wie, że nie jest to kwestia lekka. Bez względu na to czy wybierzemy spawarki użytkowane czy też nowe i tak ukazuje się identyczny problem. Jaką kupić spawarkę, mając do czynienia tak dużo jej odmian Wśród odmian spawarek elektrycznych mamy możliwość wyodrębnić między innymi spawarki inwertorowe, którymi dobrze się spawa plus są lekkie a spawarki prostownikowe – wykorzystujemy do spawania elektrodami otulonymi. Możemy się również zdecydować na inwertorowe półautomaty spawalnicze. Bardzo ważną różnicą między spawarkami będzie jednak to, czy mamy do czynienia pomiędzy spawarką TIG albo też MIG/MAG.

W obecnym czasie cieszącymi się popularnością spawarkami są spawarki TIG. W poszukiwaniu spawarki do stali wysokostopowych, specjalnych stopów niklu, magnezu, aluminium albo tytanu to spawarka TIG być może okaże się rozwiązaniem świetnym. Ich podstawową zaletą okazuje się zasięg szerokości złączy, w który jesteśmy w stanie nią spawać, jest dość duża a także waha się od dziesiętnych części milimetra do kilkuset milimetrów. Pracować spawarką TIG możemy zarówno prądem stałym, jak i prądem zmiennym. Oprócz tego spawarki TIG są proste w używaniu a także tanie.

 

Z kolei spawarki MIG/MAG służą zazwyczaj do pracy prądem stałym. Takiego typu spawarką mamy możliwość spawać stal węglową, niskostopową, stopową, również aluminium jak również jego stopy. Spawarki MIG/MAG dopuszczają spawanie grubości od pół milimetra po trzysta milimetrów.

 

Dobór skutecznej spawarki, bez względu na to czy użytkowana w warunkach domowych bądź warsztatowych, musi być spowodowana częstotliwością zamierzania użytkowania sprzętu i jakiego rodzaju efektów pracy się spodziewamy. Powinniśmy mieć na uwadze, że spawarki amatorskie posiadają gorszej klasy transformatory bądź gorsze układy elektroniczne. Z tego aspektu nie spełnią oczekiwań speców, ale idealnie będą pasować potrzebom amatorów.

Nie możemy zapomnieć o zasadniczych środkach bezpieczeństwa, które są konieczne w trakcie pracy spawalniczej. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem jesteśmy narażeni na dużo niebezpieczeństw, takich jak: poparzenie, odpryski spawalnicze, uszkodzenie narządu wzroku. Z tego motywu, w połączeniu z zakupem odpowiedniej spawarki wyposażmy się zarazem w tego rodzaju akcesoria, jak: maska spawalnicza, rękawice spawalnicze, niepalna odzież ochronna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *