Różne rodzaje spawarek

Różne rodzaje spawarek

16.12.2020 Off By Adam Zilinsky

Hobbyści oraz fachowcy do własnej produkcji mają obowiązek wykorzystywać innego rodzaju narzędzia elektryczne. Do tego rodzaju sprzętu zaliczają się spawarki. Jest to sprzęt, które sprawdza się w licznych sprawach np. naprawić płot wokół domu, wykonać zadaszenie nad garażem czy też tarasem lub też pospawać tłumiki auta.
Właściwie każdy kto stanął przed koniecznością dokonania wyboru spawarki wie, że nie jest to kwestia lekka. Bez względu na to czy wybierzemy spawarki użytkowane czy też nowe i tak ukazuje się identyczny problem. Jaką kupić spawarkę, mając do czynienia tak dużo jej odmian Wśród odmian spawarek elektrycznych mamy możliwość wyodrębnić między innymi spawarki inwertorowe, którymi dobrze się spawa plus są lekkie a spawarki prostownikowe – wykorzystujemy do spawania elektrodami otulonymi. Możemy się również zdecydować na inwertorowe półautomaty spawalnicze. Bardzo ważną różnicą między spawarkami będzie jednak to, czy mamy do czynienia pomiędzy spawarką TIG albo też MIG/MAG.
W obecnym czasie cieszącymi się popularnością spawarkami są spawarki TIG. W poszukiwaniu spawarki do stali wysokostopowych, specjalnych stopów niklu, magnezu, aluminium albo tytanu to spawarka TIG być może okaże się rozwiązaniem świetnym. Ich podstawową zaletą okazuje się zasięg szerokości złączy, w który jesteśmy w stanie nią spawać, jest dość duża a także waha się od dziesiętnych części milimetra do kilkuset milimetrów. Pracować spawarką TIG możemy zarówno prądem stałym, jak i prądem zmiennym. Oprócz tego spawarki TIG są proste w używaniu a także tanie.

Spawarki MIG/MAG

Z kolei spawarki MIG/MAG służą zazwyczaj do pracy prądem stałym. Takiego typu spawarką mamy możliwość spawać stal węglową, niskostopową, stopową, również aluminium jak również jego stopy. Spawarki MIG/MAG dopuszczają spawanie grubości od pół milimetra po trzysta milimetrów.
Dobór skutecznej spawarki, bez względu na to czy użytkowana w warunkach domowych bądź warsztatowych, musi być spowodowana częstotliwością zamierzania użytkowania sprzętu i jakiego rodzaju efektów pracy się spodziewamy. Powinniśmy mieć na uwadze, że spawarki amatorskie posiadają gorszej klasy transformatory bądź gorsze układy elektroniczne. Z tego aspektu nie spełnią oczekiwań speców, ale idealnie będą pasować potrzebom amatorów.
Nie możemy zapomnieć o zasadniczych środkach bezpieczeństwa, które są konieczne w trakcie pracy spawalniczej. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem jesteśmy narażeni na dużo niebezpieczeństw, takich jak: poparzenie, odpryski spawalnicze, uszkodzenie narządu wzroku. Z tego motywu, w połączeniu z zakupem odpowiedniej spawarki wyposażmy się zarazem w tego rodzaju akcesoria, jak: maska spawalnicza, rękawice spawalnicze, niepalna odzież ochronna.