Rekuperator – czyli urządzenie do sprawnej wentylacji domu

Rekuperator – czyli urządzenie do sprawnej wentylacji domu

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

W miejscach gospodarczych i mieszkalnych bardzo istotne jest zdobycie właściwej wilgotności oraz napływu świeżego powietrza. Funkcję taką wypełniają nawietrzaki, które montowane są powyżej lub obok okien gwarantują odpowiednią wentylację budynku. Zwykle są one wyposażone w system labiryntów osłabiających odgłosy z ulicy oraz warstwę, chroniącą przed deszczem. Nawietrzaki skonstruowane są z blachy ocynkowanej lub chromoniklowej.
Celem poprawy warunków pracy i nauki dla osób przebywających w określonym pokoju możemy rozpatrzyć temat zamontowania urządzenia dostarczającego ciągły dopływ świeżego powietrza. Nawiewnik wypełnia tę rolę doskonale. Ten aparat działa jedynie z sprawnym układem wentylacyjnym. Umożliwia niewyczuwalny przepływ świeżego powietrza, w związku z czym przy chłodniejszych porach okna nie muszą być otwierane, marnując przy tym bezcenne ciepło.

Szkodliwe składniki, znajdujące się w farbach i lakierach , a także powszechny kurz mogą być powodem wielu dolegliwości. Osoby zamieszkujące w nieodpowiednio wentylowanych pomieszczeniach nierzadko uskarżają się na problemy z oddychaniem i ciągłe zmęczenie. By pokonać ten problem wystarczy umieścić w pomieszczeniu nawiewniki do okien, które bezgłośnie i regularnie będą wpuszczać strumień wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jakość powietrza w pokoju poprawi się, a mieszkańcy już nigdy nie będą musieli uskarżać się na niemiłe dolegliwości.
Efektywna wentylacja pomieszczenia nie tylko pozwala na stały dopływ wolnego od zanieczyszczeń powietrza, lecz może także zmniejszać straty ciepła. Bardzo dobrym urządzeniem wypełniającym obie te funkcje jest rekuperator. Składa się on z dwóch wentylatorów, które są odpowiedzialne za nawiew i wywiew powietrza z pokoju. Co więcej możliwe jest odzyskanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza, co może ograniczyć nasze faktury za energię elektryczną.