Przekaźniki 12V, 24V oraz 230V

Przekaźniki 12V, 24V oraz 230V

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Artykuł poniższy dostarczy nam informacji odnośnie doboru cewki, napięcie znamionowego przekaźników, które znajdują zastosowanie w przemyśle. Omówimy przekaźniki elektryczne oraz elektromagnetyczne. Rozpocznijmy od wyjaśnienia definicji przekaźniki przekaźniki. Przekaźniki to urządzenia, których celem jest wywołanie określonej zmiany stanu w obwodach elektrycznych. W kolejnych fazach artykułu zobrazujemy podział przekaźników oraz ich zastosowanie. Powiedzmy sobie również krótko co to jest przekaźnik elektromagnetyczny i jak funkcjonuje. Funkcjonuje on dzięki elektromagnesowi, który wydziela pole magnetyczne, które jest konieczne, aby zrealizować zaplanowane zadania przekaźnika. Zadania te charakteryzują się zmianą pod wpływem określonych czynników czyli na przykład pod wpływem napięcia prądu lub natężenia.

Wyjaśnijmy jeszcze sobie czym jest przekaźnik elektryczny. Jest to urządzenie elektryczne, które wykorzystywane jest do wytworzenia nagłej zmiany stanu w jednej lub większej liczbie obwodów wyjściowych. Rozróżniamy 3 rodzaje napięcia cewki przy przekaźnikach i są to odpowiednio przekaźnik 12V, przekaźnik 24V oraz przekaźnik 230V. Przedstawmy 3 najważniejsze rodzaje przekaźników.
Przekaźniki miniaturowe Finder są mniejszą skalą przekaźników przemysłowych i wykorzystywane są jako komponent układu elektronicznego – sterownik. Najpopularniejszym modelem przekaźnika miniaturowego jest przekaźnik 55.34 Finder oraz 40.52 Finder.
Przekaźniki czasowe Finder to najbardziej rozpoznawana przekaźniki na rynku. Zastosowanie ich to głównie wszelkiego rodzaju linie produkcyjne, automatyka budynku czy układy rozruchowe silników. Najpopularniejsze przekaźniki czasowe Finder 80.01 i Finder 88.02.