Podstawowe pytania przed przystąpieniem do budowy

Podstawowe pytania przed przystąpieniem do budowy

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Prawie każdy z nas, w toku budowy domu zdaje sobie sprawę, jak niezwykle istotna oraz ważna jest odpowiednia izolacja termiczna ścian. Ale dużo osób, w tym również budowlańców zapomina o jednym. Iż również niesłychanie istotne jest prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza. A przez te dwie przestrzenie statystycznie ucieka faktycznie dużo ciepła (z wielu obliczeń wynika, że jest to około 20 procent ciepła). A jak pokazał nam ostatni czas, zimy są rozmaite. Stąd lepiej zawczasu pomyśleć, aby dom został dobrze zaizolowany.
Niewątpliwie masa osób rozważa, czy to ma znaczenie?
Odpowiedź jest prosta. Lepiej wydać w czasie budowy domu trochę więcej, aby w przyszłości oszczędzać na grzaniu, co z całą pewnością przełoży się na mniejsze rachunki. Dlatego poddasze użytkowe jest narażone na wszelkie niedoskonałości. Jakiekolwiek potknięcie spowoduje wzrost opłat za ogrzewanie. Dla przykładu wystarczy, że niedbale zostanie nałożona wełna mineralna, przez to automatycznie ciepło będzie umykać. Dlatego izolacja stropu, dachu to bardzo ważna czynność przy każdej budowie. Dlatego te prace powinien wykonywać dobry fachowiec, dzięki czemu unikniemy przykrych sytuacji w trakcie użytkowania domu.

Jaki budulec użyć do ocieplenia

Głównym pytaniem dla nas przed rozpoczęciem budowy będzie, jaki budulec użyć do ocieplenia?
Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Można zarówno użyć izolacji miękkiej ale również twardej, ale należy pamiętać o jednym. Chodzi o izolację, bo będzie wciskana pomiędzy więźbę dachową. Ten etap jak i resztę powinno się omawiać z odpowiednimi fachowcami. Drugim pytaniem, z którym przyjdzie nam stoczyć walkę jest grubość izolacji.
Jaka powinna ona być, aby nie uchodziło ciepło?
Musimy pamiętać, iż inwestując w poddasze, oprócz tego jakiej marki wybierzemy produkt, bardzo ważna jest także grubość izolacji. Rekomendowana grubość dla energooszczędnego domu wynosi 25 do 30 cm. Koszty ocieplenia dachu nie należą wcale do małych, ale w tę część naprawdę warto zainwestować większą kwotę, ażeby w niedalekiej przyszłości oszczędzać pieniądze na eksploatacji naszego domu. Sama izolacja stropu, poddasza posiada też oprócz plusu mniejszej utraty ciepła również inne zalety. Zaliczamy do nich tłumienie dźwięków, które dochodzą z zewnątrz. Tą zaletę zauważą z całą pewnością Ci, którzy zdecydują się na dach z blachy. W momencie padania deszczu na poddaszu bez solidnego ocieplenia nie da się wysiedzieć, albowiem da się słyszeć uderzenia kropel o blachę.
Na zakończenie trzeba koniecznie powiedzieć jeszcze raz, że na ociepleniu dachu nie wolno przenigdy oszczędzać.