Opis badań geologicznych

Opis badań geologicznych

16.12.2020 Off By Adam Zilinsky

W minionym tygodniu miałem możliwość robić jedną robotę drugi raz w życiu a wielka ilość doświadczeń z tego wypływających a także ich oryginalność niesłychanie mnie zaskoczył. W związku z tym postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami. Cóż takiego robiłem? Pracowałem, jako nieumiejętny robotnik przy badaniu gruntu. Używaliśmy przy tym przedziwne techniki i teraz postaram się opisać.

Istnieją dwie podstawowe metody przeprowadzania badania gruntu: odwierty geologiczne i sondy. W wielkim skrócie odwierty polegają na wyciąganiu ziemi ze znacznych głębokości, do dokładnych analiz, a sondowania polegają na wbijaniu w powierzchnię sondy by na podstawie ilości uderzeń niezbędnych do jej wbicia stwierdzaniu rodzaju gruntu.

Odwierty geologiczne

W przedstawionym zdarzeniu przeprowadzaliśmy odwierty geologiczne w Ciechocinku. W sumie praca wydawała się banalna, ale zeszło nam nad tym prawie cały dzień. Zaczęliśmy od przeprowadzenia odwiertów geologicznych. Robi się je za pomocą dwumetrowych metalowych prętów. Jedna z nich kończyła się usuwalnym wiertłem. Po wkopaniu się na wysokość jej zasięgu mocowaliśmy kolejną i kopaliśmy głębiej. Po każdych sześciu obrotach wiertło oczywiście trzeba było wyjąć z ziemi, po to by opróżnić wiertło i zarchiwizować próbki. Nie trzeba raczej stwierdzać, iż z każdą kolejnym prętem cała konstrukcja robiła się znacznie cięższa a kolejne odwierty sprawiały większe problemy.