Nowy wymiar oświetlenia

Nowy wymiar oświetlenia

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Jeszcze nie tak dawno była moda na lampy halogenowe, które były zawieszane wszędzie, zarówno w naszych domach jak i naszych ogrodach. Te przemyślane pod kontem samochodów oświetlenie przez pewien czas miało swoich fanów wśród dekoratorów wnętrz. Obecnie odchodzi się od nich przede wszystkim przez wzgląd na wysoki koszty eksploatacji.

Coraz większym uznaniem za to cieszą się lampy i listwy oparte na technologi LED, które są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż tak obecnie popularne oświetlenie energooszczędne.
Listwy LED stosować można wszędzie, zarówno do podświetlenia szafek kuchennych jak i lustra w łazience czy regału w salonie, wszędzie prezentuje się to oświetlenie równie efektownie. Tak szerokie możliwości stosowania oświetlenia typu LED sprawia, że coraz więcej ma ono fanów wśród profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Diody pojedynczo wyglądają jak żarówki z oświetlenia choinkowego jednak potrzebują stanowczo mniej prądu i mają zdecydowanie dłuższą żywotność, szacuje się, że taka dioda może świecić około 10 lat, nawet przy częstym włączaniu i wyłączaniu, czego nie wytrzymywały tradycyjne żarówki. Diody najczęściej są białe ale również spotykamy czerwone, zielone, niebieskie to sprawia, że naprawdę ciekawie możemy podświetlić wnętrza naszych domów, urozmaicając to elementami kolorowymi.

Jednak najciekawiej podświetlenie kolorowe sprawdza się przy oświetlaniu różnych elementów w ogrodzie, szczególnie oczek wodnych czy mini wodospadów na skalniakach. We wnętrzach jednak lepiej sprawdza się oświetlenie białe, czasem tylko wzbogacone na przykład światłem niebieskim ale to do podświetlenie raczej mebli, wnętrza barków. Oprawy LED różnią się trochę od tradycyjnych, chociaż obecnie dostępne są już żarówki LED na tradycyjnych gwintach, które dostosowane są do opraw standardowych. Siła rzeczy, chcąc zmienić w domu oświetlenie na bardziej przyjazne środowisku nie musimy od razu wymieniać całej instalacji elektrycznej w domu. Typowe listwy LED, wymagają za to specjalnych zasilaczy, tak by nie szło do nich zbyt wysokie napięcie.