Kupujemy spawarkę inwertorową

Kupujemy spawarkę inwertorową

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

We współczesnych spawarkach wykorzystuje się układy energoelektroniczne. Zapewniają one lepszą oraz pewną robotę pozornie przedstawiającego się sprzętu jakie stanowi spawarka inwertorowa. Tego gatunku sprzęt sprawdza się w wszelkim punkcie tam, gdzie leży wymóg zespawania metali kolorowych czy też stali nierdzewnej a także zwykłej. Prekursorskie wynalazki spawalnicze owego gatunku zapewniają zupełne bezpieczeństwo, a przede wszystkim efektywne spawanie w oparciu o pracę rozmaitych metod.

Ogólna charakterystyka

Spawarka inwertorowa, od odmiennych tradycyjnych spawarek różni się właściwie wszystkim. W klasycznych spawarkach użyte były transformatory wielkich gabarytów, o potężnej sile, których zajęciem jest utrzymanie niedużego napięcia po stronie wtórnej, a jednocześnie sporego prądu, który jest wymagany do zapalania się łuku elektrycznego między elektrodą spawalniczą, a spawaną cząstką. Uzwojenie wtórne było wykonane z niezwykle grubego druta miedzianego, w spawarkach o większej mocy użyty został płaskownik miedziany.
Aktualnie rynek spawalniczy zdobywają spawarki inwertorowe, takie które okazuje się lekkie, łatwe w korzystaniu i nie obciążające sieci elektryczne aż do tego stopnia, co zwyczajne sprzęty. Przykładowo spawarka o mocy około 80 A waży w granicach 1,2 kg, a model o prądzie spawania około 150 A waży ok. 3 kg. Urządzenia te odnajdują swoje olbrzymie wykorzystanie w wielu serwisach hydraulicznych, drobnych warsztatach i tak dalej. Inwertorowa spawarka złożona jest z transformatora, w spawarkach niewielkich okazuje się to transformator elektroniczny, natomiast w spawarkach większych okazuje się to transformator toroidalny, taki który cechuje się dosyć większą siłą. Stronę górnego napięcia włącza się do sieci elektronicznej poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zaś stronę wtórną z kolektorami tranzystorów wykorzystywanych a także połączonych w układzie wzmacniacza prądowego. Spawarka może być zasilana napięciem 230 lub 400 V. Naczelna zasada działania inwertora to przetworzenie okresowości prądu pobieranego z sieci. Przez znaczne zwiększanie częstotliwości, realne jest pozyskanie silnych prądów spawania ze względnie niewielkich transformatorów.

Podsumowując

Spawacz posiadający w swoim warsztacie spawarki inwertorowe, może łączyć metale metodą TIG prądem stałym, a także metodą MMA elektrodą otuloną prądem stałym. Dzięki temu, że tego rodzaju spawarki są w miarę niewielkich rozmiarów ale również bardzo proste w obsłudze, o wiele więcej spawaczy przekonuje się do nich. Ten rodzaj spawarek jesteśmy w stanie dojrzeć w drobnych punktach naprawczych, warsztatach hydraulicznych oraz wszędzie tam, gdzie nie należy pracować opierając się o masywne, klasyczne urządzenie spawalnicze tego modelu.