Jest szansa na pracę – przemysł budowlany

Jest szansa na pracę – przemysł budowlany

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Budownictwo jednak nie dla wszystkich. Po euro 2012 liczba pracujących w budownictwie drastycznie spadła. 65 tysięcy tyle osób straciło pracę według danych GUS w firmach, które zatrudniały ponad 8 pracowników.  Pracowników zwolniono z prostego powodu brak kolejnych nowych umów na budowanie hoteli, restauracji, stadionów. Według Marka Strzałkowskiego (dyrektora PHB) nie wszystkie firmy mogły liczyć na nowe zlecenia, a nawet skromna ilość mniejszych przedsiębiorstw otrzymała znaczne mniejsze zamówienia. Zgodnie z naszymi danymi wynika, że przy końcu minionego r. aż 170 małych oraz 45 średnich firmom groziła upadłość z powodu zatorów płatniczych. Utrudnienie płatnicze to zjawisko coraz większe, niestety większość małym oraz średnich firm nie informują o kłopotach finansowych.

Masowe zwolnienia dotknęły także drogowców, którzy skończyli na czas realizacje wiele inwestycji. Niestety po Euro 2012 dużych przetargów na budowę dróg jest mniej niż można było się spodziewać. Brak dotacji od UE prowadzi do wstrzymania lub powolnej budowy dróg, duża ilość firm jest zmuszona do zwolnień swoich pracowników. Jest jednak szansa dla firm zajmującą się w budowaniem infrastrukturalnym,  miliardowe przetargi przygotowane przez energetykę oraz kolej. Niestety specjalizacja takich inwestycji przekracza możliwości wielu firm. Wiele film w branży budownictw nie byłaby w stanie zrealizować ich ponieważ nie mają dostatecznie wyspecjalizowanych ludzi do tego typu inwestycji. Zmiany które dosięgają branży budowlanej nie są aż tak drastyczne, zamówienia  powiązane  z budową magazynów, centrów handlowych lub domów jest mniejsze o 10 % według GUS.

Andrzej Murkowicze właściciel firmy budowlanej Southpol uważa że ciężko na dzień dzisiejszy patrzeć w przyszłość w koniunkturę i zatrudnienie w całej branży. Jak sam mówi jest dobrej myśli, w końcu zła passa nie może trwać wiecznie. Jednak eksperci ostrzegają gdy nadejdą jeszcze trudniejsze czasy to masowe zwolnienie w tej branży będą nie do uniknięcia