Gotowe projekty domów- budujemy dom

Gotowe projekty domów- budujemy dom

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Coraz chętniej i więcej budujemy domów jednorodzinnych. Przeważnie napędza nas chęć wyprowadzenia się z zatłoczonego miasta, na bardziej przyjazne przedmieścia. Najczęściej wybierane są gotowe projekty domów o metrażu do 100 m2. Są to domy o takich wielkościach, które są odpowiednie dla rodziny czteroosobowej. Coraz mniej przewiduje się powierzchni nieużytkowych, unika się budowania domów z niezamieszkałym poddaszem, z podpiwniczeniem.

Inwestujemy obecnie w projekty domów o niewielkich rozmiarach właśnie do 100m2, gdzie każdy metr powierzchni jest jak najkorzystniej zagospodarowany. Na poddaszach teraz najczęściej urządzamy sypialnie, gabinety, garderoby. Z podpiwniczeń rezygnujemy, ponieważ obecnie pomieszczenie gospodarcze z przeznaczeniem na piec centralnego ogrzewania może być na tym samym poziomie co części mieszkalna. Współczesne piece nie roztaczają wokoło siebie brudu, kurzu czy dymów, są to systemy , które wymagają wokoło siebie prawie laboratoryjnej czystości. Domy parterowe więc maja obecnie pomieszczenia gospodarcze umiejscowione gdzież z boku, nie za duże, takie odpowiednio pod piec, opał magazynuje się z reguły poza domem. To wszystko sprawia, że nasze domy są bardziej ekonomiczne w budowie, jak i w późniejszym utrzymaniu. Ze względu na ekonomikę, domy od razu po postawieniu murów się ociepla, tak by jak najtaniej wychodziło ich ogrzanie zimą a także by zapewniały przyjemny chłód w letnie, upalne dni. Najchętniej wybierając lokalizację pod budowę, decydujemy się na przedmieścia lub ogólnie wieś z dobrym dojazdem do większego miasta, gdzie najczęściej mamy pracę.

Jest to podyktowane względami ekonomicznymi, utrzymanie domu na wsi jest zdecydowanie tańsze niż utrzymanie domu o takim metrażu w mieście. Ważne jest tu również, ze po wielu godzinach spędzonych w pracy, w mieście , zwyczajnie potrzebujemy odrobiny ciszy. Zresztą sam koszt budowy domu na wsi jest zdecydowanie mniejszy niż w mieście, nawet jeśli droższe jest podłączenie mediów, i tak jest to dla nas korzystniejsze.