Domy drewniane

Domy drewniane

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Drewno to wybitnie wszechstronny budulec. Modne są tudzież domy drewniane całoroczne, jak również domki letniskowe. Cechą budowli drewnianych jest znaczny stopień separacji cieplnej. Wskutek tego w okresie letnim w domach kanadyjskich jest stanowczo chłodniej niż w domach z pustaków, a w okresie zimy jest dla odmiany cieplej.

Kojarzę kumpli wegetujących w domach z bali, co w porze zimowej w zasadzie nigdy nie odpalają centralnego ogrzewania. Gdyż trzeba na trochę wrzucić do kominka, by po budowli rozlało się miłe ciepło. No i co ważkie, żeby nie czmychło zbyt rychło na zewnątrz.

Ubóstwiam wędrowanie po Beskidach. Tamtejsze widoczki komponują również domy drewniane całoroczne. Z powodu odległości z rzadka mam sposobność patrzeć na taki widok. Prywatny dom z bali byłby wobec tego miłą imitacją tych refleksji. Oczywiście materią cudowną są osobiste domki letniskowe drewniane, dokąd można by ulotnić się od wielkomiejskiego zgiełku. Na razie wszelako na to nie mogę sobie pozwolić. Wybuduję najpierw pierwszy dom drewniany, a później możliwe, że zastanowię się nad drugim.

Uczyniłem już pierwsze pertraktacje i wiem, że są dwie alternatywy. Klasyczny budynek pobudowany z modułów murowanych lub dom drewniany. Widać, że realizowanie hacjend z drewna jest coraz częście widziane. Domy szkieletowe, określane także kanadyjskimi, zauważyć można w wielu częściach naszego kraju. Przypuszczalnie pierwotne koszty będą dość znaczne, ale później wykorzystywanie domów drewnianych bynajmniej nie wymiecie naszych budżetów. W ogóle sprawę reasumując, taki dom po prostu jest bardzo sensowny.

Od dawna mieszkałem w typowym wieżowcu. Takie mieszkanie ma z pewnością wiele przyjemnych stron. Warto wymienić chociażby nieduży czynsz, czy na ogół niewysoką opłatę za nabycie takiego lokum. Moi przyjaciele mieszkają w bloku całe lata i są zadowoleni. Lecz ja mam dosyć natrętnych sąsiadów, petów pod drzwiami. Marzę o budowie domu.