Czy należy się bać się inteligentnych domów?

Czy należy się bać się inteligentnych domów?

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Inteligentny dom – kontroluje temperaturę, podlewa ogródek, zapala światło. Dom sam o siebie dba i funkcjonuje. Jest to z całą pewnością duży komfort, ale czy aby nie przekazujemy „maszynom” za dużo kontroli? Czy taki dom może się popsuć lub dokonać jakichś dewastacji?

Automatyka, która odpowiada za działanie inteligentnego budynku to nie zwykła zabawka. Ma swoje źródła w automatyce przemysłowej, która odpowiada za przebieg różnorodnych procesów produkcyjnych. W jej specyfikę wpisana jest bezawaryjność, gdyż jest to podstawowy wymóg przy zarządzaniu sprzętów przemysłowych. Aby spełnić ten warunek, elementy automatyki, w odróżnieniu od urządzeń elektronicznych codziennego stosowania, charakteryzują się maksymalną prostotą oraz wysoką jakością materiałów, z jakich są wykonane. Co więcej, większość producentów systemów automatyki domowej to producenci automatyki przemysłowej, którzy przenieśli swoje gotowe, sprawdzone patenty na obszar budownictwa mieszkaniowego. Z tą samą precyzją jak w fabrykach, ich urządzenia będą więc funkcjonowały w naszych domach.

Skoro co do samych urządzeń sterujących nie mamy już zastrzeżeń, to co w sytuacji kiedy niebezpieczeństwo przyjdzie z zewnątrz jak choćby braku energii elektrycznej?
System inteligentnego domu oczywiście tak, jak inne urządzania elektryczne potrzebuje energii elektrycznej. Gdy jej będzie brakować, nie działa razem z tym czym steruje czyli lampą, roletą, radiem itd. Są jednak instalacje, które muszą zawsze pracować jak choćby system alarmowy czy też system kontroli dostępu. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi zasilanie awaryjne. Po zaniku prądu system inteligentnego domu wywoła tryb awaryjny. Wyłączy urządzenia, których działanie jest zbędna jak np. oświetlenie, gniazdka elektryczne, a podtrzyma działanie tych instalacji, które muszą stale pracować np. układ wentylacji. Dodatkowo poinformuje nas o awarii, poprzez co będziemy się mogli przygotować gdyby przerwa w dostawie prądu miała się przedłużyć. Należy także zwrócić uwagę, że o ile w zwykłej instalacji po przerwie w dostawie energii elektrycznej, urządzenia oraz oświetlenie powracają do swojego stanu sprzed awarii (oświecona lampa nocna znów się świeci), w inteligentnym mieszkaniu sami decydujemy jaka scena ma zostać wywołana – ustalamy jak obwody świetlne, urządzenia, rolety czy temperatura mają zostać wysterowane po przywróceniu zasilania.

Reasumując inteligentny dom jest miejscem bezpiecznym i komfortowym. Jest kolejnym etapem ewolucji budownictwa, jaka trwa sukcesywnie od początków naszej cywilizacji. Jego posiadanie może dać jego użytkownikom same korzyści.