Ciekawe pomysły na płytę OSB

Ciekawe pomysły na płytę OSB

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Jednym z najbardziej znanych zastosowań płyt OSB jest budowa domów w konstrukcji szkieletowej, gdzie tego rodzaju płyty zastępują tradycyjne drewno lub sklejkę. Jednak właściwości płyt, takie jak wytrzymałość, odporność na zniekształcenia czy łatwość użycia, pozwalają je wykorzystać znacznie szerzej, wychodząc nawet poza budownictwo.

Oprócz budowy szkieletów domów, płyta OSB może pełnić pomocnicze funkcje na placu budowy. Przy jej użyciu można szybko i łatwo ogrodzić teren, zbudować tymczasowe schody lub magazyn sprzętu, a także zasłonić okna, drzwi i inne otwory. Oprócz tych zastosowań, płyty OSB można wykorzystać także do tworzenia konstrukcji dachu, podłóg lub ścian. Za pomocą płyt można zbudować na przykład domki kempingowe, kontenery lub altankę na działce. Z obróbką i montażem poradzi sobie nawet amator. Prostokątną płytę można dowolnie przycinać, a poszczególne elementy łączy się za pomocą gwoździ lub odpowiedniego kleju do drewna. Płyty OSB dobrze sprawdzają się w różnych warunkach atmosferycznych, a niektóre ich rodzaje można stosować także tam, gdzie panuje wilgoć. Płyty OSB dobrze chronią przed dźwiękami z zewnątrz i izolują od zimna, co czyni je konkurencyjnymi wobec innych materiałów wykorzystywanych do budowy ścian, stropów i podłóg.

Zastosowanie płyt OSB

Jednym z zastosowań płyt OSB może być również tworzenie półek i regałów – przede wszystkim w sklepach i magazynach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by taki mebel wykonać również w domu. Sprawdzą się także w magazynie, gdzie za ich pomocą można wykonać palety i skrzynie do transportu. To tworzywo stosowane wszędzie tam, gdzie liczą się szybkie efekty, na przykład przy budowie stoisk wystawowych na targach. Płyta z drewnianych wiórów to wszechstronny materiał, który można pokryć lakierem lub farbą w dowolnym kolorze, tworząc dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz. Dzięki swojej wytrzymałości na obciążenia i zniekształcenia pod wpływem ciężaru płyty to idealny materiał na meble do przechowywania, zarówno w handlu i przemyśle, jak i w domu.
Niewątpliwie płytę osb można wykorzystać również po wybudowaniu domu. Jeśli nie mamy pomysłu na ‚wtopienie’ jej w wystrój naszego wnętrza warto skonsultować się z profesjonalnym architektem. Z pewnością pomoże on nadać naszemu mieszkaniu nowy wygląd. Płyty takie wykorzystać można choćby jako materiał na proste meble.