Bezpieczeństwo podczas pożaru – klapy dymowe

Bezpieczeństwo podczas pożaru – klapy dymowe

16.12.2020 0 By Adam Zilinsky

Klapy dymowe są jednym z elementów ochrony przeciwpożarowej budynków. Służą do odprowadzenia dymu i gazów z palących się obiektów, aby nie doszło do zaczadzenia ludzi. Umożliwia to sprawniejszą ewakuację i akcję ratowniczą. Liczba klap uzależniona jest od wielkości budynku, jego przeznaczenia oraz przepisów przeciwpożarowych. Klapy dymowe mają zastosowanie także w domach jednorodzinnych. Warto więc sprawdzić jak wyglądają potencjalne zabezpieczenia anty pożarowe, decydując się na gotowe projekty domów, które oferują biura architektoniczne.

W dużych obiektach montuje się je zazwyczaj na klatkach schodowych i na dachach, w mniejszych, np. domkach jednorodzinnych czy bliźniakach tylko na dachach. Rolę klap dymowych pełnią wówczas zazwyczaj punktowe świetliki dachowe albo specjalne elementy uchylne zamocowane w świetlikach. Otwieranie i zamykanie takich świetlików sterowane jest automatycznie.

W dużych obiektach klapy dymowe są zazwyczaj zintegrowane z całą instalacją SAP (Obiektowy System Alarmowania Pożarowego). Są różne rodzaje klap dymowych. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, na prostych lub skośnych podstawach, sterowane pneumatycznie, elektrycznie lub mechanicznie.

Trzeba pamiętać, aby przed ich montażem sprawdzić, czy posiadają one wszystkie wymagane przepisami aprobaty techniczne ITB, certyfikaty zgodności i deklaracje zgodności.