Agregaty prądotwórcze i ich zastosowanie

Agregaty prądotwórcze i ich zastosowanie

16.12.2020 Off By Adam Zilinsky

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które w pierwszej kolejności przydają się, gdy dojdzie do jakiejś awarii, która spowoduje przerwę w dostawie energii elektrycznej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy to przerwa w dostawie prądu może spowodować znaczne szkody finansowe – np. w różnych większych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Zasadniczo jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że typowe generatory prądu mogą się przydać wszędzie tam, gdzie po prostu nie ma żadnego innego źródła energii elektrycznej – chodzi tutaj np. o pola namiotowe, place budowy, niektóre domki letniskowe itd. Warto dodać jeszcze, że agregaty prądotwórcze możemy podzielić na te o zastosowaniu lądowym oraz te, których można używać także i na morzu.

Powinniśmy pamiętać o tym, że generatory prądu to urządzenia autonomiczne, które zapewnią nam dostęp do energii elektrycznej w dowolnym miejscu – nie dziwi zatem, że tak dobrze rozwija się obecnie wynajem agregatów prądotwórczych, które pozwalają nam na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej. To właśnie autonomia tych urządzeń sprawia, że tak często są one wykorzystywane np. w trakcie robót z zakresu budownictwa drogowego – wiadomo, że przeważnie siec energetyczna w miejscu, gdzie dopiero buduje się drogę po prostu nie funkcjonuje. Jednak dzięki generatorowi prądu nie musimy w ogóle martwić się uruchomieniem maszyn o napędzie elektrycznym.